Grupa I
Nauczyciele:
mgr Agnieszka Zdzienicka
mgr Justyna Warzocha
Grupa pracuje w godzinach 7.00 - 16.00
Konsultacje:
- pani Agnieszka poniedziałek godz.16.00
- pani Justyna wtorek godz.16.00
Co planujemy w marcu?
1.W oczekiwaniu na wiosnę
,, W marcu jak w garncu’’- słuchanie opowiadania Marii Pawlisz. Poznanie nazwy nowego miesiąca oraz charakterystycznych zjawisk pogodowych. Poznanie znaczenia przysłowia. Wykonanie pracy plastycznej techniką ………, ilustrującej marcowa pogodę
,, Kalendarz pogody’’ - Uwrażliwienie dzieci na dostrzeganie zmian w pogodzie. Wzbogacenie słownika o słowa określające zjawiska atmosferyczne: słonecznie, mroźnie, wietrznie , śnieżnie, pochmurnie, ,deszczowo itp. Poznanie ich symboli graficznych
Zimowy ogródek w kąciku przyrody’’- zajęcia przyrodnicze z wykorzystaniem akcesoriów ogrodniczych. Sadzenie warzyw, sianie nasion, systematyczne podlewanie roślin. Zapoznanie dzieci z czynnikami potrzebnymi do wzrostu roślin. Kształtowanie nawyków dbania o rośliny, zapoznanie z potrzebami i wymaganiami roślin, ukazanie dzieciom prostych prac gospodarczych. Zachęcanie dzieci do prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Dostrzeganie zmian w wyglądzie roślin.
,, Czego do życia potrzebuje roślina?’’- zabawy badawcze z wodą i światłem. Prowadzenie obserwacji, wyciąganie wniosków.
,, O żółtym tulipanie’’ słuchanie opowiadania M. Różyckiej. Zapoznanie z budową i warunkami rozwoju tulipana, zachęcanie do hodowli kwiatów, rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych.
,, Budowa kwiatu’’- praca z pomocą montessoriańską. Omówienie budowy rośliny, nazywanie jej poszczególnych części ( cebula, łodyga liść , kwiat). Dopasowywanie podpisów do poszczególnych części rośliny
,, Etapy rozwoju fasoli’’- praca z pomocą montessoriańską. Poznanie etapów rozwoju fasoli. Porównywanie ich z autentycznym rozwojem fasoli . Dostrzeganie podobieństw.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych wg Weroniki Sherborne
2.Realizacja ogólnopolskiego programu "Kubusiowi przyjaciele natury"
- ,,Misja Przedszkole. Na tropie zmian klimatycznych’’ – poznanie stref klimatycznych na świecie i ich charakterystycznych cech ( podobieństwa i różnice). Dowiadywanie się o zmianach klimatycznych, ich przyczynach i sposobach w przeciwdziałaniu tym zmianom,,Misja Dom. Na tropie ekonawyków’’ – poznanie przez dzieci powodów, dlaczego należy oszczędzać prąd i wodę. Poznanie znaczenia słowa recykling. Zachęcanie dzieci do segregowania śmieci.
- ,,Misja Sklep. Na tropie mądrych zakupów’’ – uświadomienie dzieci, jak ruch wpływa na nasze zdrowie. Zachęcanie przedszkolaków do jedzenia warzyw i owoców zwłaszcza sezonowych, gdyż są źródłem witamin dla naszego organizmu. Uzmysłowienie dzieciom konieczności rozsądnego kupowania żywności.
- ,,Misja Las. Na tropie roślin i zwierząt’’- poznanie budowy9 stref ) lasu oraz wytłumaczenie słowa ,, ekosystem’’. Uświadomienie znaczenia lasu dla życia ludzi i zwierząt. Poznanie właściwych i niewłaściwych sposobów zachowania się w lesie.
- ,,Misja Zielona Energia. Na tropie odnawialnych źródeł energii’’ – dowiadywanie się czym są odnawialne źródła energii poznanie ich źródeł . Poznanie znaczenia powiedzenia,, zielone elektrownie’’ i korzyści z nich płynących.
- ,,Misja Pola i Łąki. Na tropie zapylaczy’’ - poznanie pracy rolnika i znaczenia dla życia ludzi. Poznanie procesu zapylania kwiatów i znaczenia dla życia ludzi i zwierząt.
- ,,Misja Recykling. Na tropie drugiego życia odpadów’’ - rozmowy z dziećmi na temat powstawania odpadów i ilości . Zachęcanie dzieci do segregowania odpadów i wtórnego ich wykorzystania. Poznanie znaczenia słowa ,,recykling’’
- ,,Misja Ochrona Przyrody. Na tropie dźwięków natury’’ - rozpoznawanie dźwięków z otoczenia. Poznanie przez dzieci zagrożeń dla środowiska, wynikających z rozrostu miast i aglomeracji. Uświadomienie dzieciom znaczenia istnienia parków i lasów. Zachęcani do dbania o przyrodę.
- ,,Misja Ruch. Na tropie aktywności fizycznej’’ – doprowadzenie do zrozumienia powiedzenia ,, ruch to zdrowie.’’ Zachęcanie dzieci do systematycznej aktywności ruchowej.
3.Witamy wiosnę
,, Suknia Pani Wiosny’’- słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej- zapoznanie z nową porą roku oraz jej charakterystycznymi zwiastunami :przyloty ptaków, zmiana pogody, pojawienie się pierwszych wiosennych kwiatów
,, Marzanna’’- słuchanie wiersza Wandy Chotomskiej. Zapoznanie z dawnymi tradycjami topienia Marzanny i jej symboliką oraz obchodami witania wiosny. Poszerzanie czynnego słownika dzieci .
,, Forsycja’’- wykonanie pracy plastyczno-technicznej z gałązek krzewów i żółtej bibuły. Poznanie krzewu, który kwitnie wiosną.
,, Marzec kucharz’’- słuchanie piosenki o wiośnie . Interpretacja muzyki ruchem. Ćwiczenie umiejętności zmiany natężenia głosu.
,,Szukamy wiosny’’- wycieczka do pobliskiego parku. Obserwowanie wyglądu roślin i zwierząt. Rozpoznawanie zwiastunów wiosny i zmian zachodzących w przyrodzie. Wsłuchiwanie się w odgłosy ptaków
,, Wiosenne ubrania’’- zabawa dydaktyczna . Klasyfikowanie ubrań wg określonej cechy. Doprowadzenie do zrozumienia, jak ważne dla zdrowia jest odpowiednie ubieranie się do pogody
,,Skąd się bierze deszcz?’’- rozmowa przy ilustracji. Zabawa badawcza z parowaniem i skraplaniem wody. Rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków po przeprowadzonym doświadczeniu.
,, Pierwsze wiosenne kwiaty’’- wykonanie pracy plastycznej techniką origami. Nabywanie umiejętności składania papieru wg wzoru. Zapoznanie z nową techniką plastyczną
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych- rozwijanie umiejętności współpracy i ćwiczenia w parach
Realizacja projektu edukacyjnego-Bajkowa wyprawa cz.2
- 4 marca - odbędzie się bal karnawałowy. Prosimy o przygotowanie dowolnych przebrań dla dzieci.
- 4 marca odbędą się wiosenne warsztaty ceramiczne.Koszt 40 zł
- 27 marca warsztaty z dogoterapii. Koszt 12 zł