Grupa VII

• Katarzyna Szulc - środa 16.00-17.00

Tematyka na czerwiec:

Wakacje tuż tuż

1. Układanie zakończenia do wysłuchanego opowiadania pt. Wakacje Oli. Wskazywanie jak należy się zachować, aby bezpiecznie spędzić wakacje.
  2. Swobodne wypowiedzi na temat spędzania wolnego czasu podczas wakacji.
  3. „Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?” – omówienie ilustracji tematycznych ze szczególnym zwróceniem uwagi na obrazki przedstawiające niewłaściwe zachowanie się dzieci i dorosłych podczas wypoczynku nad wodą.
  4. Sprzęt plażowy – zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie, nazywanie
    i podawanie przeznaczenia przedmiotów wykorzystywanych do wypoczynku nad morzem.
  5. Słuchanie i nauka piosenki pt. Już wakacji nadszedł czas.
  6. Lato oczami dziecka – praca plastyczna przy użyciu farb, folii bąbelkowej.
  7. Pożegnania nadszedł czas – prezentowanie młodszym kolegom i rodzicom programu artystycznego przygotowanego z okazji pożegnania przedszkolaka.

Mój bohater, tata

1. Uroczyste przestawienie z okazji Dnia mamy i taty: recytowanie wierszy, śpiewanie piosenek, zabawy z rodzicami. Integracja społeczności przedszkolnej – dzieci, rodziców i nauczycieli, prezentowanie własnych umiejętności wokalnych i tanecznych.
  2. Mój tata jest.. – przyporządkowanie odpowiednich cech charakteru do postaci.
  3. Prezent dla taty – praca techniczna. Poznanie różnych sposobów dekorowania prezentów.
  4. Nauka i utrwalenie piosenki pt. Kochany tato. Rozwijanie umiejętności wokalnych.

Pojazdy na lądzie, po wodzie i w powietrzu

1. Klasyfikowanie pojazdów według określonej cechy i miejsca ich występowania.
  2. Czym podróżujemy – swobodne wypowiedzi dzieci w oparciu o własne przeżycia oraz inspirowana wierszem E.  Stadtmüller.
  3. Poznanie wyglądu na nazw środków transportu: wodne, wietrzne, lądowe w oparciu o film edukacyjny na tablicy interaktywnej.
  4. Rozmowa kierowana w oparciu o ilustracje W powietrzu, na ziemi, na wodzie – wzbogacenie czynnego słownictwa o nazwy środków lokomocji, rozpoznawanie i nazywanie wybranych pojazdów lądowych, wodnych i powietrznych.
  5. Gdzie jest pojazd? – ćwiczenie orientacji przestrzennej, posługiwanie się określeniami oznaczającymi położenie przedmiotu w przestrzeni; obok, na, pod, za, obok.

Wydarzenia:

6 czerwiec- wyjście do Szkoły Podstawowej nr 1

11 czerwiec - przedstawienie z okazji Dnia mamy i taty

19 czerwiec - pożegnanie z przedszkolem

Tematyka na maj:

Poznajemy Grecję

1. Praca z mapą polityczną Europy - odszukanie Grecji na mapie oraz stolicy Grecji – Aten. Rozwijanie  zainteresowań życiem ludzi w  krajach należących do Europy.
  2. Zapoznanie z wyglądem flagi Grecji – malowanie farbami plakatowymi.
  3. Oglądanie ilustracji przedstawiających  charakterystyczne budowle greckie: Akropol,  Zapoznanie z  grecką i jej  historią.
  4. Rozmowy nt. antycznych igrzysk olimpijskich, które były organizowane ku czci Zeusa. Poznanie olimpijskiego logo i historii igrzysk .
  5. Oglądanie filmu przedstawiającego charakterystyczny taniec Greków – „ Grek –Zorba’’- zachęcanie dzieci do wspólnego tańca.
  6. Rozmowy nt. znanych greckich uczonych  i ich odkryciach: Archimedes, Arystoteles, Platan, Pitagoras oraz ich wynalazków.

Moja rodzina

1. ,, Tajemnicza mama’’- Słuchanie opowiadania M. Worczakowej. Rozmowa na temat zawodów wykonywanych przez rodziców. Rozwijanie zainteresowań pracą zawodową rodziców. Doskonalenie umiejętności  wypowiedzi dzieci pełnym zdaniem. Wzbogacanie słownika dzieci. Poznanie zawodów rodziców innych przedszkolaków.
  2. ,,Mama w kuchni’’- nauka piosenki. Zachęcanie do wspólnego i indywidualnego śpiewu. Próby akompaniamentu refrenu z wykorzystaniem instrumentów.
  3. ,, Paulinka dla mamy;;- słuchanie wiersza Barbary Formy. Wypowiedzi na temat różnych możliwości rodzicom  w pracach domowych . Ćwiczenia słownikowe.
  4. ,, Moja wesoła rodzinka’’- zabawy muzyczno-ruchowe wysnute z treści piosenki. Wzmacnianie więzi emocjonalnej  z rodziną poprzez kształtowanie uczucia przywiania i szacunku dla mamy i taty.

Wydarzenia:

10 maj - Olimpiada Sportowa