Grupa VI

mgr Beata Pawlicka

• pani Beata - czwartek  w godz.16:30 -17:30

Planujemy w czerwcu:

3.06 (poniedziałek) - występ z okazji Dnia Mamy i Taty w naszym przedszkolu w sali gimnastycznej, na który serdecznie zapraszamy rodziców. Początek o godz. 15.00.

5.06  (środa) - wycieczka całodniowa do miejscowości Przyłęk Duży - ośrodek nazywa się  "BRZO_ZA przejazdemKoszt wycieczki 85 zł  plus (15 zł przejazd pociągiem).

19.06 (środa) - Zakończenie Roku Szkolnego dla starszaków.  Nasza grupa będzie występować w pierwszej turze, czyli o 9.30 w sali gimnastycznej.

Omawiamy w czerwcu:

Temat 1: Dzieci świata

1. „Dzień Dziecka” - Kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw i obowiązków.

2. „ Jesteśmy tolerancyjni” - Odkrywanie różnic w wyglądzie dzieci z całego świata (rysy twarzy, kolor skóry, ubiór).

3. Słuchanie, a następnie rozmowa nt. wiersza pt. „Dzieci” D. Gellnerowej – rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat wysłuchanego tekstu.

4. „6 w pudełku” – zabawa matematyczna – utrwalanie znaku graficznego cyfr oraz rozwijanie koordynacji ręka-oko. Zabawy przy piosenkach: „Podajmy sobie ręce”.

5. Słuchanie opowiadania pt. „Chcę mieć przyjaciela" – D. Wawiłow. Rozwijanie zdolności manualnych: wykonanie prezentu dla przyjaciela- wycięcie z bloku technicznego półkola, namalowanie tęczy, zrobienie 7 dziurek na równej części półkola i przeplecenie wstążek

Temat 2: Nadchodzi lato

1. „Lato czy zima?” – słuchanie opowiadania A. Widzowskiej. Rozwijanie umiejętności segregowanie obrazków z czynnościami dot. różnych pór roku.

2. Rośliny, które spotykamy latem – wzbogacanie wiedzy i słownictwa nt. kwiatów i ziół rosnących w Polsce.

3. „Bilet od Pani Lato” - zabawy z piosenką z wykorzystaniem metody Emile’a Jaques’a Dalcroze’a – rozwijanie poczucia rytmu i ekspresji ruchowej, wyklaskiwanie rytmu, liczenie na konkretach.

4. „Upalne lato” – rozwijanie logicznego myślenia podczas rozwiązywania zagadek związane

z latem. Zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania się podczas pobytu na Słońcu.

5. „Burzliwe popołudnie” – rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się nt. emocji bohaterów występujące w opowiadaniu. Wykonanie pracy plastycznej nt. wysłuchanego tekstu za pomocą farb i pędzla.

Temat 3: Wkrótce wakacje

1. Czym pojedziemy na wakacje – zapoznanie dzieci z różnymi pojazdami i ich zastosowaniem na podstawie ilustracji, filmu edukacyjnego. Rozwijanie mowy opowieściowej na podstawie wysłuchanego opowiadania pt. „Wakacje” E. Stadmüller.

2. Poznajemy piękno Polski – wzbogacanie wiedzy dzieci nt. bogactwa przyrodniczego

i kulturowego poprzez oglądanie albumów, zdjęć, czytanie atlasów dla dzieci, praca z mapą Polski. Zapoznanie dzieci ze sposobami mierzenia długości, odległości od jednego punktu do drugiego.

3. Bezpieczeństwo na wakacjach – rozwijanie wyobraźni i umiejętności współpracy podczas wykonania plakatu z zasadami bezpiecznych wakacji.

4. Wakacyjne porady – rozwijanie umiejętności pamięciowych i śpiewania poprzez naukę piosenki.

Temat 4: Zwiedzamy świat

1. Sąsiedzi Polski – utrwalenie nazw stolic i państw sąsiadujących z Polską. Utrwalenie umiejętności rozpoznawania liter drukowanych i pisanych poprzez dopasowywanie napisów z nazwami państw i stolic do odpowiedniej flagi.

2. Ciekawe miejsca w Europie – rozwijanie umiejętności spostrzegawczych poprzez układanie puzzli z krajobrazami lub znanymi budynkami państw Europy. Zabawa dydaktyczna rozwijająca orientację przestrzenną – „Zakodowana mapa”.

3. Ciekawy jest nasz Świat – zapoznanie dzieci z gatunkami zwierząt podwodnych. Rozwijanie umiejętności cięcia nożyczkami – wykonanie pracy plastycznej „Żółw wodny i rybka”, ozdabianie szablonów poprzez przyklejanie wyciętych elementów z kolorowego papieru.

4. Wymarzona podróż – rozwijanie zdolności twórczych i manualnych poprzez wykonanie obrazka z użyciem farby, plasteliny, bibuły.

5. Pożegnania nadszedł czas – rozwijanie umiejętności społecznych poprzez udział dzieci

w zabawach integrujących grupę – puzzle, wyliczanki, zabawy ruchowe.